736 105 739

info@mojecity.cz

Magazín Moje CITY - jaro/léto 2019

Máme pro vás inspiraci v novém magazínu Moje CITY jaro/léto 2019. Najdete jej ve vašich schránkách, ve stojanech v obchodním centru Olomouc CITY a také na nových distribučních místech: v Moravské divadle, na Výstavišti Flora, v Sana Plasma (Ušák) a ve vybraných čekárnách lékařů. Můžete si jej přečíst i on-line a to zde. Pod článkem najdete fotogalerii ze zákulisí příprav fotostory.

Přinášíme vám také rozšířenou fotogalerii a rozhovor s hlavními protagonisty toho čísla. Jde o členy baletního souboru Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani a Ivo Jambora.

Není to, jako obout si baletní špičky, Yui a Ivo se ale role modelů zhostili na jedničku. Fotili jsme a taky si povídali v palmovém skleníku Výstaviště Flora Olomouc.

Yui, jak se ocitne japonská baletka v Moravském divadle Olomouc?

Moje kamarádka mi dala vědět o konkurzu, já jsem to zkusila a vyšlo to. Z Německa, kde jsem působila, to nebylo zas tak daleko, a když mi byla nabídnuta sólová smlouva, zůstala jsem.

Jaká byla Vaše baletní cesta až k ocenění za mimořádný baletní výkon Thálie?

Když Hanka Vláčilová, choreografka baletu Dona Quijota, přijela do Olomouce a začali jsme zkoušet, dávala mi úžasné připomínky, jak se zlepšovat. Také spousta dalších lidí mi pomáhala, za což si jich moc vážím. Vlastně jsem měla velké štěstí.

Vím, že jste na Thálii byla nominována již třikrát, která z rolí Vám byla nejbližší?

Mám ráda všechny role a moc si tancování užívám. Od dětství bylo mým snem zatančit si Kitri v Donu Quijotovi, protože mám moc ráda charakter této role, hudbu a komediální příběh.

Máte ještě nějakou další vysněnou roli?

Je těžké si vybrat, kterou roli bych chtěla tančit, vím snad o dvou. Carmen, kvůli jejímu charakteru, a Oněgina od Johna Cranka. Je to nádherná choreografie, úžasně propojená s hudbou. Když ji vidím, pokaždé mě dožene k slzám.

V Olomouci jste sedmým rokem.Jaké byly Vaše první dojmy a jakvnímáte život města s odstupem času?

Popravdě, když jsem přijela do Olomouce na konkurz, nemohla jsem najít divadlo. Normálně bývají divadla samostatné velké budovy. Když jsem se potom zorientovala, vše jsem si moc oblíbila. Nemám ráda velká města a Olomouc byla a stále je klidné, útulné město s krásným okolím. Mám to tu ráda.

Jste společně s Ivem tvářemi tohoto vydání Magazínu Olomouc CITY, jak jste se cítila v roli modelky?

Bylo to obtížné, protože jsem zvyklá na balet, pohyb, emoce vyjádřené v nějaké časové ose. Teď jsem musela tohle všechno dát do jediného okamžiku. Bylo to zábavné a ráda si to zopakuji.

Japonská móda je známá v celém světě svými neotřelými a odváž- nými modely. Jaký je Váš vztah k módě?

Neznám moc japonské trendy, jelikož se vracím domů jen jednou za rok. Myslím si ale, že Japonci vždy přemýšlí, jak se udělat štíhlejší, s co nejdelšíma nohama. Sama mám ráda věci upnuté, aby vynikla silueta těla.

Každá žena ráda obměňuje na začátku sezóny svůj šatník trendovými kousky, patříte mezi ně nebo máte raději klasickoumódu

Jsem tak zaneprázdněná prací, že nemám čas ani energii přemýšlet, co na sebe. Ale nakupování mám ráda. Chtěla bych se oblékat pěkně, jenže se mi často nedaří sladit oblečení.

Jaké jsou Vaše nejbližší plány?

Právě teď mě čeká premiéra nového baletu Bajadéry v nastudování našeho nového šéfa Michala Štípy. Je to velmi náročný balet, ale moc si to užívám.

YUI KYOTANI

První sólistka baletu Moravského divadla Olomouc původem z japonského města Nara blízko Osaky. Baletní vzdělání získala v baletním studiu Eny Hirose a na Státní baletní škole v Berlíně u Larissy Dobrojan. Jejímu působení v olomouckém souboru předcházelo roční angažmá v Lipsku. Je držitelkou Thálie oboru Balet, pantomima a jiné tanečně-dramatické žánry za roli Kitri v klasickém baletu Don Quijote. Proměnila tak svoji v pořadí třetí nominaci a ocenění získala jako vůbec první člen olomouckého baletu. Můžete ji vidět v Moravském divadle Olomouc, kde nastudovala řadu rolí v klasických, neoklasických i moderních baletech.

S Yui jste nafotili fashion story tohoto vydání, na objektiv fotoaparátu jste jistě zvyklí, přesto, jak vám role modela seděla? A jaký je váš vztah k módě jako takové?

Já jsem si to moc užíval. Byla super parta a všem chci moc poděkovat. Vůbec bych se něčemu podobnému nebránil. Jelikož jsem ale tělem i duší sportovec a do práce jezdím po celý rok na kole, tak na módu není čas.

Pojďme k baletu, jste hvězdou olomouckého baletního souboru a publikum Vám leží u nohou. Jaké byly ale Vaše začátky?

K baletu mě přivedla maminka. Sama kdysi chodila 4 roky do lidové školy a tak mě v 8 letech přihlásila. Jenže jsem tam byl jediný kluk a po roce jsem toho nechal. Také jsem závodně hrával nohejbal, a když byl na základní škole o rok později nábor na balet, říkal jsem si, že budu pěkně zvedat nohy přes síť. Znovu jsem to zkusil a přijali mě na osmiletou konzervatoř.

Vaše cesta z konzervatoře vedla přímo do Olomouce?

Ještě před vojenskou službou v Ondráši jsem zkusil nějaké konkurzy, ale jen v Olomouci mi tehdejší šéf Jirka Sekanina řekl, že mě chce na sóla. To mě nadchlo. Po vojenském výcviku a roce bez baletu jsem jinde angažmá stejně nedostal, nastoupil jsem tedy jako sborista a postupně jsem se vypracoval.

Které svoje role máte nejraději a proč. Preferujte současný nebo klasický balet?

V klasickém baletu je vše striktní a dané, což je asi nejtěžší na ztvárnění. Ale rád si zatančím cokoli, hlavně když mě to baví. Moc rád vzpomínám na Spartaka, Macbetha, tam se člověk pořádně emočně a psychicky vžije do role a může zapojit i svoji osobnost. Ze současných je to určitě Louskáček, Don Quijote, no a Queen!

Co pro Vás Queen a vaše roleFreddieho Mercuryho, kterou mnozí považují za vaši roli životní, znamená?

Hudba Queen a Freddie Mercury mě ovlivnili hodně moc. Už od nějakých 7 let Queeny poslouchám, kupoval jsem si všechny desky, knížky, hltal úplně všechno, co jsem o nich našel. No, a když jsem divadlu nabídl, aby se Queen zahrál jako baletní představení, což se nakonec stalo, ztvárnit Freddieho byla a je pro mě absolutní čest!

Jak náročná byla příprava na roli?

Strávil jsem spousty hodin zkoumáním jeho pohybů, gest a stejně vím, že mu nikdy nebudu sahat ani po kotníky. O to víc pak potěší, když jsou lidé nadšení. Jednou mi po představení osobní tajemník Mercuryho, Peter Freestone, řekl, že v některých mých pohybech viděl Freddieho. Velmi mě to dojalo...

Co rád děláte ve svém volném čase?

I když to nevypadá, tak strašně rád mlsám a to nejlépe u sportovních přenosů. Ale pak sednu na kolo, zajdu do fitka, když zamrzne, jdu si zahrát hokej, ten miluju, na poledance, workout nebo si přečtu knížku...

Máte nějaký nesplněný sen, ať užna baletním poli nebo v soukromí?

Splněný sen by byl zatančit Spartaka v amfiteátru v Pule! A kdyby se vrátili na scénu Queeni, taky bych se nezlobil. V soukromí jedině zdraví a v budoucnu snad domeček u lesa, rodinu, psa, ať se mají lidi na světě rádi a zdravou planetu všeobecně.

Kde všude Vás v současné době můžeme vidět?

Momentálně jsem pořád v léčení po těžkém úrazu kolena, v podstatě jsem se učil znovu chodit. Na prkna to není, ale snad se to brzy otočí. Ve fitku Na tribuně dělám osobního trenéra, tak tam. :)

IVO JAMBOR

První sólista Moravského divadla Olomouc, absolvent Taneční konzervatoře v Brně, během studia vystupoval v baletech Národního divadla
v Brně, po roční službě ve Vojenském uměleckém souboru Ondráš přijal angažmá v baletním souboru Moravského divadla, kde vystupuje ve všech jeho inscenacích. Za svoji roli Freddieho Mercuryho v baletu Queen byl v užší nominaci na Cenu Thálie, opakovaně je jako nejlepší umělec oceňován Cenou diváků a Cenou MD Olomouc za nejlepší mužský jevištní výkon, je držitelem i absolutním vítězem Ceny čtenářů Olomouckého deníku, získal i Cenu primátora statutárního města Olomouce.

Modelové: Yui Kyotani a Ivo Jambor, sólisté baletu Moravského divadla Olomouc
Lokace: Výstaviště Flora Olomouc s.r.o.
Vedoucí projektu: Martina Poláchová
Připravuje: MEDIA AGE s.r.o.
Produkce: Zuzana Vajdíková
Foto: Renáta Jančo
Video: Filip Jančo
Stylistka: Renata Nesvadbová
Make-up: RM visage - Renata Matejová

Podívejte se na to, jak se tvořila fotostory pro magazín Moje CITY:


Magazín Moje CITY - jaro/léto 2019

Soubory ke stažení

© ARSYLINE 2017
Upozornění
Zavřít